és a lehetőségek széles tárháza...
és a lehetőségek széles tárháza...
Megtanultam "japán virágot" horgolni.
Nem mondom, hogy a világon mindenütt egyformán készítik: az iskolák között van némi eltérés (hány láncszemmel indít, elölről ölt le a sorba vagy körbeveszi a pálcát, stb.), mindenki maga döntse el, mi áll jobban kézre neki. Én elég szorosan horgolok, vagyis csak így tudok egyenletesen dolgozni (ezért aztán szinte mindegyik csipkeminta leírásán kell némi módosítást elkövetnem azokkal szemben, akik lazán láncolnak).
Napokig agyaltam, mikor rátaláltam erre a japán virágra, hogy belevágjak-e - mert tudtam: ennek rabja lehet az ember... Ugyanis a kis virágokat tömegével lehet horgolni és összehorgolni, különféle dolgokat készíteni belőle a terítőtől a függönyig, de bármilyen ruhadarabig is, variálni cérnával, fonallal, sőt: színekkel is. A profik már óránként tízesével gyártják a kis virágokat - én nem fogok versenyezni sem velük, sem önmagammal. Szép legyen és örülhessek neki, ez a lényeg.
Most tehát az a cél: olyan jól megtanuljam a japán virág készítését, hogy ha álmomból fölébresztenek is... mint szokták mondani. Először még sűrűn rá kellett pillantanom a mintaleírásra, de nemsokára fejből ment már, akkor viszont az összeillesztést kellett tanulnom. Nemsokára biztonságosan fog menni, és akkor lesz egy olyan lehetőségem, hogy bárhol, ha várakoznom kell, csak előkapom a kis nejlonzacskót, és már horgolom is tovább az éppen készülő valamit.
No, de lássuk, miről is beszélek: Piroska horgolócérnával dolgozom, először 6 láncszemből karikát készítek, és körbehorgolom 12 darab egyráhajtásos pálcával, a pálcák között 1-1 láncszemmel.
A következő sort újabb 12 egyráhajtásos pálca alkotja a láncszemekbe öltve, közöttük 2-2 láncszemmel:
Újabb sor: minden kétláncszemes ívbe 4-4 egyráhajtásos pálcát horgolok, a négyes csoportok között 1-1 láncszemmel:
A pálcacsoport fölött 5 láncszemből álló íveket horgolok láncszemtől láncszemig:
Az íveket betöltöm pálcákkal: 1 rövidpálca, 2 egyráhajtásos pálca, 2 kétráhajtásos pálca, 2 egyráhajtásos pálca, 1 rövidpálca...
Készen van egy virág, el lehet dolgozni a kezdőszálat és a vége-szálat.
A virágokat a kétráhajtásos pálcákkal kapcsolom össze horgolás közben - először "sorosan":
Íme, itt már a "párhuzamos kapcsolást" is megtanultam...
Asztali futó lesz belőle... vagy vitrázs... vagy kisablak függönye... vagy nagyobb ablak függönye (na ne túlozzunk!). De tervezek puha pamutfonalból színes vállkendőt, és gyöngyfonalból bolerót, és... ésésésésés...
Utolsó kommentek